| mihai2186 a întrebat:

in urma cu cateva luni mi-a fost retinut permisul pentru 30 de zile.
am facut contestatie si mi s-a innapoiat permisul pana la terminatea procesului.
eu intre timp m-am gandit sa predau permisul.
asa ca am facut o cerete la judecatorie precum ca am renuntat la proces.
acum la politie mi s-a spus ca nu este suficienta cererea, imi mai este necesar de la judecatorie un certificat.
acun trebuie sa astept pana se termina procesul?
eu as dori sa predau permisul cat mai repede.
va multumesc

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai depus cererea de renuntare inainte de prima infatisare sau inainte de un termen de judecata atunci judecatorul va pronunta o hotarare conform cererii, la primul termen ce urmeaza si atunci vei putea obtine o copie a dispozitivului de la udecatorie si cu aceasta vei merge si vei depune permisul de conducere. Termenul de suspendare a dreptului de a conduce va incepe cu data depunerii permisului de conducere.

| mihai2186 explică (pentru Ioandelasal):

Am depus-o inainte de prima infatisare.
am vorbit cu un avocat si mi-a spus sa merg la judecatorie si sa cer un certificat de grefa prin care sa se ateste ca am depus cererea de renuntare la judecata.
cu aceasta sa merg la politie sa predau permisul.

| Ioandelasal a răspuns (pentru mihai2186):

Atunci procedeaza cum ti-a spus avocatul.