| peter123 a întrebat:

In urma cu o saptamana fiind in stare de ebrietate am lovit pe cineva. Acel cineva a depus plangere la politie, dar nu am fost cautat sau sa primesc citatie. La ce as putea sa ma astept?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Te poti astepta la dosar penal pentru infractiunea de lovire sau alte violente, conform Codului penal, citez:
"Art.193. Lovirea sau alte violenţe
  (1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
  (2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Daca si ce pedeapsa o sa primesti depinde de incadrarea la alin.1 sau 2, de ce decizie o sa ia procurorul (trimite ori nu dosarul in instanta) si de hotararea judecatorului (daca dosarul este trimis in instanta).

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine este sa-ti ceri scuze public (in fata celor din anturajul care au fost de fata) si sa te intelegi cu persoana respectiva, sa-si retraga plangerea.
Altfel va putea fi de rau pentru tine!

Alta data sa ai grija cat bei si ce faci!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Putin timp coleg de celula cu Borcea; iar daca nu-l viziteaza Valentina Pelinel, rezolvi si vizitele intime.winking laughing laughing laughing

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Ai rabdare, va veni cu siguranta o citatie in care ti se v-a cere sa te prezinti la sectie pentru explicatii.Saptamana asta ajunge, pun pariu pe ce vrei.

| immaBeast a răspuns:

La nimic, legea din zilele noastre este atat de proasta incat oamenii cu intentii rele nu patesc nimic si prin faptul ca nu sunt luati in considerare, ei sunt incurajati sa faca mai mult rau.

Daca vorbim de criminali, violatori s.a.m.d...primesc 4, 5 ani cu executare si ies 2 in ani pe buna purtare.

Deci...stai linstit, in Romania nu patesti nimic daca ai lovit pe cineva, probabil politistii aia s-au si amuzat putin cand au vazut plangerea depusa ( din pacate ).

| Itanul a răspuns:

Pana in 30 de zile de la data depunerii plangerii, te vor chema. Nu e singurul caz de rezolvat. Si, cum spune @Bula, mai usor cu bautura. Opreste-te inainte de a face prostii. Nimeni nu crede ca nu stii ce faci atunci. Toata lumea stie ca betivul are "mai mult curaj", care de fapt e inconstienta.