| petalouda a întrebat:

intrebarea mea este: toate actele/documentele care le aduci din strainatate ex. din Italia, Gracia etc si doresti sa le treduci in Romania trebuie sa ai neaparat apostila de la haga din tara respectiva? din tara de unde aduci documentul?

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Ca regula generala, actele publice straine nu sunt valabile fara apostilare sau supralegalizare. Pasaportul sau buletinul nu se apostileaza.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie pentru toate, doar pentru cele la care se cere expres apostilarea.
Da, apostilarea se face in tara care emite documentul.