| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
Iubita-mea s-a certat grav cu părinții și aș dori să o înscriu la liceu, însă eu sunt într-un oraș, iar ea in alt oraș.
Știti cumva daca as putea sa o înscriu la liceu în orașul din care sunt eu nefiind tutore, părinte?
Vreau sa o înscriu fara sa o pun pe numele meu de familie, pentru că nu pot deoarece mi-ar trebui permisiunea părinților ei și știu că nu am cu cine comunica, vreau sa fac asta deoarece are toată viața înainte și vreau să îi asigur un viitor, nu să rămână fără școală având în vedere că părinții ei nu se mai comporta ca niște părinți normali.
As dori daca se poate să mă ajute cineva cu informații fara a zice: pedofilule, e minora și alte adaosuri. Am nevoie doar de informații strict pe baza întrebării.

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate, inscrierea la liceu se poate face de minora numai cu un parinte sau si alta persoana, in baza unei procuri speciale date de parinti, daca acestia lipsesc de la domiciliu in perioada inscrierii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ioandelasal iti poate raspunde. Trimite-i un mesaj in particular, dar daca este minora ai putine sanse!

| Geoorrggee a răspuns (pentru sierra1):

Nu suntem căsătoriți.

| sierra1 a răspuns (pentru Geoorrggee):

Atunci Georgică mamă, pe ce chestie să o inscrii TU la liceu?

| anonimg a răspuns:

Chiar dacă are act de identitate, un minor trebuie neapărat să aibă un tutore.
Doar la judecătorie părinții fetei pot cădea din drepturile părintești.
Protectia copilului o poate ajuta pe fată.

Răspuns utilizator avertizat
| MiraMiraMira987654321 a răspuns:

Nu poti sa o inscrii pe numele tau nici cu acordul parintilor. Exceptie, cand o infiezi.
Ce are cearta cu inscrierea la scoala?
Mai bine sfatuieste-o sa se impace cu parintii si sa mearga cu unul pentru inscrierea la scoala. La ea, nu la tine. Ca sa nu-ti spunem "pedifilule".