| Aurel13 a întrebat:

Buna ziua, la confiscarea tigarilor de contrabanda, pentru o persoana la prima abatere imi puteti spune va rog frumos care este incadrarea?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului vamal, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 270.
  (1) Introducerea în sau scoaterea din ţară, prin orice mijloace, a bunurilor sau mărfurilor, prin alte locuri decât cele stabilite pentru control vamal, constituie infracţiunea de contrabandă şi se pedepseşte cu închisoare de la 2 la 7 ani şi interzicerea unor drepturi.
  (2) Constituie, de asemenea, infracţiune de contrabandă şi se pedepseşte potrivit alin. (1):
  a) introducerea în sau scoaterea din ţară prin locurile stabilite pentru controlul vamal, prin sustragere de la controlul vamal, a bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal, dacă valoarea în vamă a bunurilor sau a mărfurilor sustrase este mai mare de 20.000 lei în cazul produselor supuse accizelor şi mai mare de 40.000 lei în cazul celorlalte bunuri sau mărfuri;
  b) introducerea în sau scoaterea din ţară, de două ori în decursul unui an, prin locurile stabilite pentru controlul vamal, prin sustragere de la controlul vamal, a bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal, dacă valoarea în vamă a bunurilor sau a mărfurilor sustrase este mai mică de 20.000 lei în cazul produselor supuse accizelor şi mai mică de 40.000 lei în cazul celorlalte bunuri sau mărfuri;
  c) înstrăinarea sub orice formă a mărfurilor aflate în tranzit vamal.
  (3) Sunt asimilate infracţiunii de contrabandă şi se pedepsesc potrivit alin. (1) colectarea, deţinerea, producerea, transportul, preluarea, depozitarea, predarea, desfacerea şi vânzarea bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal cunoscând că acestea provin din contrabandă sau sunt destinate săvârşirii acesteia."
Ce pedeapsa vei primi depinde de instanta de judecata.

| gabicoo a răspuns:

Patru ani la Botoșani!

| gabriellaa23 a răspuns:

La prima abatare probabil da cu suspendare, depinde de cine analizeaza dosarul.