| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua!
La mijlocul lunii Iunie 2020 am primit o oferta de munca pentru un job mai bine platit, oferta pe care am acceptat-o. La acest job, activitatea incepe pe 1 Iulie.
Problema este ca atunci cand am aplicat, inca lucram la o alta firma. In momentul in care am acceptat oferta la noul job, am anuntat acest lucru si mi-am depus demisia la firma. Problema este ca aceasta demisie presupune 20 de zile lucratoare de preaviz. De la fosta firma am de asemenea vreo 26 de zile de concediu neluate la care as avea dreptul. Cumva am intrebat daca in loc de acest preaviz as putea sa imi trec zilele de concediu neluate, dar mi s-a spus ca nu. Trebuie obligatoriu sa fie lucrate cele 20 de zile iar concediul va fi compensat prin valoarea lui in bani. Pana se termina luna aceasta, inca trebuie sa lucrez, ceea e OK si pot face. Problema e ca la 1 iulie voi incepe munca la noul job si practic as mai avea 9 zile de preaviz de prestat, ceea ce ar fi cam greu datorita noului job. Din ce am vazut, exista si posibilitatea de trecere a absentei neautorizate in locul acelor 9 zile, dar din ce am inteles, acest lucru nu da bine, cum s-ar spune, si mi s-ar putea face dosar din care ar reiesi ca nu sunt un angajat serios.
Ce as putea sa fac in situatia asta?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai 3 solutii:
1.Te intelegi cu seful de la actualul loc de munca sa renunte la restul perioadei de preaviz.
2.Pleci de la actualul loc de munca si contractul individual de munca iti poate fi desfacut disciplinar pe motiv de absente nemotivate. Daca deja ai un loc de munca nu te afecteaza, poti explica desfacerea disciplinara.
3.Te intelegi cu seful de la noul loc de munca sa incepi munca dupa expirarea perioadei de preaviz.