| Aristica a întrebat:

Buna ziua!
Lucrez la o firma 6 ore cu contract de colaborare pe comison, daca de maine nu ma mai duc are ceva, o sa am probleme la urmatorul loc de munca? Exista o diferenta intre contract de colaborare si contract de munca? Va multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Reziliaza contractul de colaborare pe baza de intelegere si n-o sa ai nici un fel de problema.
Sigur ca exista diferenta intre contractul de colaborare si CIM, primul este reglementat de Codul civil si al doilea de Codul muncii, in primul ai calitatea de colaborator in al doilea de angajat si de aici deriva si alte deosebiri.

| ElenaSA a răspuns:

Nu este bine sa-ti creezi probleme. Poate la viitorul loc de munca ai nevoie de recomandare. Incearca sa inchei acest loc de munca onorabil.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Tot ce e la privat conteaza. Merge pe baza de buna intelegere si colaborare intre parti. Daca vrei sa-ti faci alea 6 ore si sa te cari acasa, eu zic sa mergi undeva si sa te prefaci ca lucrezi la stat. Daca e o problema personala, intelege-te cu administratorul si poti sa-ti iei o zi libera... sau cate ai nevoie.