| ioana27cr a întrebat:

Lucrez la o firma din data de 21 iunie, având contract pe o perioadă determină de 7 luni; între timp am aflat că sunt însărcinată, urmand ca la sfârșitul lunii noiembrie sa intru in concediu prenatal, contractul de muncă sfârșindu-se în luna ianuarie, deci după ce voi fi intrat deja în concediu prenatal. Întrebarea mea este dacă firma va fi obligată sa îmi prelungească contractul și dacă nu, ce trebuie sa fac. Va mulțumesc anticipat. O zi buna!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul contractului de munca pe perioada determinata acesta inceteaza de drept la implinirea termenului, daca ai inceput munca pe 21 iunie 2016 va inceta pe 20 ianuarie 2017.
Firma nu este obligata sa-ti prelungeasca contractul.
Conform Codului muncii, citez:
"ART.56.(1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
  i) la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată;"
Ai dreptul la concediu si indemnizatie de maternitate (prenatal si postnatal), in total de 126 de zile, conform OUG 158/2005 si acesta iti va fi platit de CASS din judetul tau.

| ioana27cr explică:

Mulțumesc pentru răspuns Ioandelasal, mai am o nelămurire. odată încheiat contractul cu ei, mi se întrerupe prenatalul sau? Având în vedere că eu în februarie o să nasc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ioana27cr):

Nu se intrerupe indemnizatia de concediu, avand in vedere ca aceasta se plateste de catre CASS si nu de catre firma.