| GeorgeDumitru a întrebat:

M-am decis sa candidez pentru functia de primar la mine in comuna, dupa ce mai multe partide politice m-au tot rugat sa candidez din partea partidului lor. O problema este ca eu nu am domiciliul in comuna si am auzit ca trebuia sa il fac inainte cu 90 de zile de alegeri. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, pentru ca daca s-ar putea m-as duce chiar azi sa-mi schimb domiciliul?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este prevazut un termen expres dar acesta rezulta din prevederile legale, respectiv trebuie sa ai domiciliul in comuna inainte de a depune candidatura.
Conform L.115/2015, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 4
  (1) Au dreptul de a fi aleşi consilieri, primari sau preşedinţi ai consiliilor judeţene cetăţenii cu drept de vot care au împlinit, până în ziua alegerilor inclusiv, vârsta de cel puţin 23 de ani, dacă nu le este interzisă asocierea în partide politice, potrivit art. 40 alin. (3) din Constituţia României, republicată.
(2) Pot candida numai persoanele care au domiciliul pe teritoriul unităţii administrativ-teritoriale în care urmează să fie alese.
  (3) La sectoarele municipiului Bucureşti pot candida şi pot fi alese persoanele care au domiciliul în municipiul Bucureşti, indiferent de sector."
Inca nu stiu sa se fi stabilit calendarul alegerilor locale 2020, asa ca urmareste aceasta. In calendar este stabilita si data pana la care pot fi depuse candidaturile.
In orice caz daca iti schimbi domiciliul in comuna, pana pe la mijlocul acestei luni, sigur iti vei putea depune candidatura la primar.