| danpas a întrebat:

M-am portat cu nr. tel. de la o firma de telefonie la alta. Dupa ce am facut cererea a durat aprox. o luna si am primit aprobarea. Am platit toate facturile, doamna de la ghiseu a spus ca nu mai am datorii, am semnat si s-a rezolvat problema. Dupa cateva luni primesc de la o firma de recuperatori o factura emisa cu mult dupa data cand contractul cu firma de unde portasem nr. de tel. era deja anulat. Motivatia sumei - renuntare la contract inainte de expirare. Sut mereu amenintat cu instanta daca nu platec factura. O platesc? Va multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din punct de vedere juridic plecarea de la un operator, inainte de expirarea contractului, inseamna rezilierea contractului si in acest caz trebuie sa platesti despagubirea stabilita prin contract.
Citeste contractul pe care l-ai avut cu prima firma si vezi daca despagubirea a fost calculata conform prevederilor acestuia. Daca este corecta va trebui sa platesti, astfel vei plati mult mai mult (se vor adauga cheltuieli de judecata, de executare silita, penalitati de intarziere) fata de suma despagubirii.
Numai bine!

| danpas explică (pentru Ioandelasal):

Va multumesc. Eu cred ca aprobarea portarii era conditionata de plata tuturor datoriilor. Ce vina am eu dac ei s-au trezit dupa 6 luni?

| danpas explică (pentru danpas):

Si in momentul aprobarii portarii contractul inceteaza. Deci o factura emisa dupa incetarea contractului mai este valabila?

| danpas explică (pentru Ioandelasal):

Cred ca in momentul aprobarii portarii contractul inceteaza. Factura este facuta mult dupa ce s-a semnat incetarea contractului.

| Ioandelasal a răspuns (pentru danpas):

Termenul de prescriptie este de 3 ani, asa ca dupa 6 luni nu erau in intarziere cu emiterea facturii.
Nu este vorba de vreo vina ci de raspunderea contractuala, adica faptul ca trebuia sa platesti despagubirea pentru rezilierea contractului.