| Goldenbulle7 a întrebat:

M-ar putea lamuri cineva cine este vinovat, in cazul in care o masina vrea sa faca stanga pe o strada laturalnica, iar acea masina este lovita in lateral de o alta care era aflata in depasire? Sa zicem ca linia ar fi discontinua si ambii soferi au semnalizat. Nu am intampinat asa ceva, dar ca idee as vrea sa stiu a cui este vina.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de cine a semnalizat primul.
Daca a semnalizat cel care face stanga atunci vinovat este cel care a intrat in depasire si invers.

| Mihai1499 a răspuns:

Nu ai niciodată prioritate când faci stânga. Cum ai spus că intră pe o stradă lăutralnică, sigur nu e prioritară... Dar stai. Mașina era pe același sens de mers, sau venea din sens opus? Ideea e că oricum, vina e mai mare pe cel care schimbă direcția, pentru că oricum tu ai recomandarea să faci semnalizarea cu 50 de metrii înainte de a o face.