| Alexandra012349 a întrebat:

ma ajutați va rog?
In urma cu un an mi-am făcut un Facebook fals sa vorbesc cu o persoana dar fără sa știe cine sunt, între timp aceasta persoana nu știu ce a făcut dar este judecat într-un proces penal. Problema este ca m-a chemat și pe mine la poliție sa dau declarație ce am vorbit in acea seara cu el, iar acum sunt chemată ca martora in judecată și mor de emoții și frica, nu mai știu nici ce am scris in declarație.
Ce se poate întâmpla la judecătorie?
Îmi puteți da un sfat va rog?
Multimesc anticipat

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate mai ai mesajele si vezi ora la care le-ai primit si trimis.
Daca nu-ti mai aduci aminte ceva spui ca nu-ti amintesti. Nu spui ceva pe care nu esti sigur.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic deosebit daca declaratia ta in fata organului de cercetare penala a fost reala si n-ai mintit. Te va intreba daca iti mentii declaratia si pot sa te puna s-o repeti si iti pot pune intrebari pentru a clarifica unele aspecte, atat procurorul, cat si avocatul ce-l apara pe inculpat, posibil chiar judecatorul.
Daca declari real atunci nu ti se poate intampla nimic, daca minti atunci poti fi acuzat de marturie mincinoasa.

| Alexandra012349 explică (pentru Ioandelasal):

Pai sincer nici nu am vorbit ceva anume...doar am vorbit prin mesaje dar nu mai știu exact pana la ce ora am spun in declarație?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Alexandra012349):

Poate mai ai mesajele si vezi ora la care le-ai primit si trimis.
Daca nu-ti mai aduci aminte ceva spui ca nu-ti amintesti. Nu spui ceva pe care nu esti sigur.

Răspuns utilizator avertizat