| george211090 a întrebat:

Mă interesează și pe mine cati bani se primește pentru pensie de invaliditate pentru fiecare categorie:
Grad 1
Grad 2
Grad 3
PS: Menționez că sunt persoana cu handicap grad 2 (accentuat), nu am lucrat niciodata, am luat șomaj după terminarea liceului.
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o suma fixa pentru fiecare grad de invaliditate, pensia este in functie de anii munciti si salariul avut in fiecare luna.
Si daca n-ai muncit dar esti intr-un grad de handicap primesti indemnizatie pentru handicap si nu pensie de invaliditate, conform art.58 din L.448/2006, rep. in 200, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(4) Adultul cu handicap beneficiază, în condiţiile prezentei legi, de următoarele prestaţii sociale:
  a) indemnizaţie lunară, indiferent de venituri:
  1. 234 lei, pentru adultul cu handicap grav;
  2. 193 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
  b) buget personal complementar lunar, indiferent de venituri:
  1. 106 lei, pentru adultul cu handicap grav;
  2. 79 lei, pentru adultul cu handicap accentuat;
  3. 39 lei, pentru adultul cu handicap mediu."

| george211090 explică (pentru Ioandelasal):

Am fost și am întrebat și mi-a zis dna doctor că pot beneficia pe lângă pensia de handicap și de pensie de invaliditate grad 2 sau 3. Mă interesa ce suma de bani se primește pentru fiecare grad de invaliditate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru george211090):

Ti-am spus ca nu exista o suma fixa pentru fiecare grad de invaliditate.
Pensia minima, pe care o s-o primesti in prezent, este de 520 lei.

| george211090 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru raspunsuri!