| Rge_Geo_1987 a întrebat:

ma numesc Campeanu Robert lucrez in distributie la o firma din oradea, astazi am fost sunat de la firma ca a venit o amenda de la politia locala cugir in care cei de la politia locala solicita datele conducatorului auto in termen de 5 zile altfel propietarul"firma" va primi amenda, in plic apare 2 poze cu masina firmei pe care lucrez ca am parcat pe interzis

Eu din cate am inteles politia locala nu mai are dreptu sa trimita amenda prin posta sau sa solicite datele conducatorului auto de la propietar sefa mea s-a speriat si vrea sa le trimita datele mele ce ar trebui sa fac? Sa o conving pe sefa mea ca nu au dreptu cei de la locala sa ceara datele conducatorului si sa nu le trimita datele mele

Dar daca sefa mea le va trimite datele mele cei de la locala o sa trimita amenda pe adresa mea si atunci ce este de facut? Sa nu pkatesc amenda? Din cate am inteles politia locala nu mai are voie sa amendeze pe baza pozelor si nici sa trimita amenda prin posta desi ei au trimis la firma la care lucrez....si o sa-mi trimita mie daca sefa le va trimite datele mele personale

Ce ar trebui sa fac? Va multumesc cu respect

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Onform Deciziei nr.11/2017 a ICCJ, citez:
"ÎNALTA CURTE DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
  În numele legii
  DECIDE:
  Admite recursul în interesul legii formulat de Avocatul Poporului şi, în consecinţă, stabileşte următoarele:
  În interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 39, art. 102 alin. (1) pct. 14 şi art. 105 pct. 10 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, prin raportare la dispoziţiile art. 7 lit. h) din Legea poliţiei locale nr. 155/2010, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, doar agentul constatator din cadrul poliţiei rutiere are competenţa de a solicita proprietarului sau deţinătorului mandatat al unui vehicul comunicarea identităţii persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a fi condus pe drumurile publice, precum şi de a aplica sancţiunile contravenţionale prevăzute de lege, în cazul necomunicării relaţiilor solicitate.
  Obligatorie, potrivit dispoziţiilor art. 517 alin. (4) din Codul de procedură civilă.
  Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 19 iunie 2017.
          VICEPREŞEDINTELE ÎNALTEI CURŢI DE CASAŢIE ŞI JUSTIŢIE
          GABRIELA ELENA BOGASIU
          Magistrat-asistent,
          Aurel Segărceanu"
Fata de aceste prevederi Politia locala nu are dreptul sa solicite firmei sa comunice datele tale si nici sa sanctioneze conducatorii auto pentru incalcarea legislatiei rutiere. Firma poate sa nu comunice datele tale, facand referire la aceasta decizie, eventual sa o si citeze in adresa de refuz.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Rge_Geo_1987 explică:

Va multumesc pentru raspuns, dar daca totusi firma la care lucrez va trimite datele mele personale la politia locala din cugir ma poate amenda pe baza pozelor?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Rge_Geo_1987):

Daca te amendeaza poti face plangere contraventionala si, in baza deciziei citate, contraventia iti va fi anulata.