Întrebare recomandată | AlinaBalan2000 a întrebat:

ma puteti ajuta cu putine informatii? Am pierdut actele si acum primul lucru ce trebuie sa fac e sa fac o carte de identitate provizorie, eu locuiesc acum in Arges dar m-am nascut in Constanta si intrebarea e pot face C.I provizoriu direct in Arges fara sa merg in Constanta?

Răspuns Câştigător
| GabyT10 a răspuns:

Buletinul provizoriu se poate face doar daca ai pe cineva care sa te ia in spatiu.Persoana care te ia in spatiu, trebuie sa fie proprietar al locuinte pe care o vei trece ca domiciliu in Arges...la politie va fi nevoie sa aduca actul doveditor.Indiferent in ce Judet ai fi, totul tine de domiciliul actual.In declaratia pe care o faci la politie pentru eliberarea C.I provizoriu, spui ca ai pierdut C.I in locuri necunoscute.Iti las un link poate te va ajuta http://www.djeparges.ro/carte_identitate6.html

8 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Provizoriu nu cred ca iti vor da nimic. Numai atunci cand te duci sa iti faci buletinul iti vor elibera o adeverinta.
Totusi poti merge sa intrebi acolo unde se fac buletinele, poate pentru situatia ta se face o exceptie.

| alex15ccc a răspuns:

Nu poti solicita eliberarea unei noi carti de identitate la arges, dar cu domiciliul in constanta.

Poti fie sa iti stabilesti domiciliul in arges, fie sa iti stabilesti domiciliul in constanta, dar eliberarea noii carti de identitate se face la Serviciul Public Comunitar Local de Evidenta a Populatiei (SPCLEP), din cadrul primariei orasului unde iti stabilesti domiciliul, iar ulterior iti poti stabili resedinta, daca doresti, in alta localitate.

| Arseia a răspuns:

Provizoriu nu exista

| AltarulPublic a răspuns:

Mergi la primărie/poliție și întreabă vezi ce îți e recomandat

| adrian40ivan a răspuns:

Te duci cu certificatu de nastere la politie sau la primaria unde ai locuit ultima data