| anonim_4396 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie?
Prietenul meu a divortat de curand.
Dupa nasterea copilului la vreo 8-9 lui fosta lui sotie a decis sa se mute la parintii ei.De 3 ani au locuit separat.De acum un an ei sunt in divort si s-a finalizat divortul in luna martie la sfarsit si acum cateva zile a venit sentinta inclusiv cat trebuie sa dea pensie alimentara.
Fosta sotie a facut un calcul ca ar trebui sa dea 2900 lei, pensia este stabilita la 200 si ceva de lei.Este obligat sa plateasca din urma, daca judecatoria nu a decis asa ceva? Si daca trebuie sa plateasca poate sa plateasca fractionat sa mai puna pe langa aia 200 si ceva de lei inca 200 lei?
Va multumesc anticipat!
PS:Ea singura a decis sa plece,nu a maltratat-o, doar ca de la cearta la cearta, relatia a degenerat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este obligat sa plateasca asa cum scrie in hotararea judecatoreasca, de regula, de la data introducerii cererii de chemare in judecata, daca nu s-a cerut si pe o perioada anterioara de 3 ani.
Chiar daca nu s-a dispus plata pe perioada anterioara (nu s-a cerut sau instanta a omis sa se pronunte la acest capat de cerere) este bine ca sa plateasca si pe perioada anterioara, asa cum poate, inclusiv cum spui tu, sa dea cate 400 lei pe luna, pana acopera toata perioada anterioara.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Merci!
Asa gandeam si eu, dar nu eram sigura 100%

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca ea a plecat singura, fara ca el sa o maltrateze, el putea cere custodia copilului. Platea ea pensie alimentara.

| relian a răspuns:

Nu are ce sa dea de dinante,asta pentru ca nu erau divortati.Tu te auzi ce spui? Sau ala caruia i-ai dat raspunsul castigator? Poate ca i-ai dat raspunsul castigator ca tea gadilat unde voiai tu,a spus ce voiai tu sa auzi,laughing dar e degeaba,te minti singura,nu o sa primesti absolut nimic mai mult decat a decis judecatorul.
Asta spune legea si nu doara ca spune legea, dar e si logic, ea a plecat, na dato nimeni afara, nu a fortat-o nimeni cu nimic. Apoi de ce ar plati ala pensie alimentara, pentru ce? Ma refer din urma cu 3 ani? Ia si numara, ar fi bine sa accepti realitatea si sa nu mai traiesti in lumea viselor laughing

| RoCkKiD a răspuns:

Pensia e pentru copil nu pentru ea.

Scrie in sentinta cum trebuie platita.