| RobertSRD a întrebat:

Buna ziua, merg in vacanta la bulgari, masina nu este pe numele meu, este problema la vama? Sa fac o procura cu propietarul? Sau act de comodat?

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca un contract de comodat ar fi cel mai bun, cu acesta nu vei avea probleme nicaieri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie in cadrul UE nu ii pasa nimanui atat timp cat ai actele masinii. Dar daca vrei sa fii 100% sigur fa un act de comodat

| mihai69 a răspuns:

Ca să pun și eu o fisă la discuția de mai sus: cu sau fără contract de comodat, ar fi bine să vă informați (tu și proprietarul mașinii) asupra valabilității poliței de asigurare RCA în cazul unui eveniment dacă autoturismul nu e condus de titularul contractului. (Unii asiguratori taxează suplimentar pentru posibilitatea de a conduce acea mașină de către mai mulți șoferi). Evident, să se verifice și dacă e valabilă în BG.

| Wr3nch a răspuns:

Fa un act de comodat si ai rezolvat.

| Brizbriz a răspuns:

Acum am aflat si eu ceva nou... "act de comodat"
hmm, cumva, chestia nu ma convinge, oricine poate sa scoata la imprimanta si apoi sa arda o semnatura pe asa un "act", nu il face implicit si valid

moment in care, daca, chiar vrei sa suflii in iaurt, atunci eu te sfatuiesc la o procura notariala, dai un ban, insa aia nu poate fi contrazisa legal, pentru ca se numeste ca notarul si-a pus semnatura SI STAMPILA dupa ce a verificat toate actele si a identificat toate persoanele

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Iar intrepretezi chestii dupa logica ta si esti in eroare iar.

Actul de comodat sau contractul de comodat se face si la notar. si este optiunea prezazuta de codul civil fix pentru ce are el nevoie.

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

"acum 1 minut | suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):
Iar intrepretezi chestii dupa logica ta si esti in eroare iar."

stiu ca ai ceva cu mine, dar... CUT THE CRAP DUDE!

https://www.google.com/search?q=act+de+comodat&sourceid=chrome&ie=UTF-8
https://primariabraesti.ro/formular/Contract%20de%20comodat.pdf
poti sa imi arati unde isi pune semnatura si stampila notarul?!?
https://termene.ro/articole/contract-de-comodat-tipuri-modele-obligatii
"Întrebarea Contractul de comodat trebuie legalizat? este frecvent întâlnită. Deși legea nu impune acest lucru, se recomandă totuși ca încheierea unui astfel de contract să se facă în fața unui notar sau a unui avocat."

deci, daca tot te duci la notar, poti sa ii spui cum vrei, procura sau WHATEVER, nu vad nici o diferenta atat timp cat te costa notarul

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu poti sa ii spui cum vrei, procura pentru folosirea cu drept gratuit a automobilului nu mai e de mult in codul civil. Acum se foloseste contractul de comodat.

Nu o sa iti explic acum cum autentifica un notar acest contract doar pentru ca tu nu ai gasit pe primul link din google unde trebuie sa puna stampila.

Si daca tu nu gasesti cum autentifica noratul nu e bai, codul civil recunoaste semnatura privata cu valoarea juridica.

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

"acum 17 minute | suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):
Nu poti sa ii spui cum vrei, procura pentru folosirea cu drept gratuit a automobilului nu mai e de mult in codul civil."

poti sa faci procura pentru ABSOLUT ORICE, sa i-o spui lu' mutu' ca, daca fac procura, in loc de act de comodat, aia nu e recunoscuta
si oricum daca te duci la notar, atunci o sa iti spuna care e formularea legala cea mai potrivita, daca e asa cum spui tu

insa pare foarte important pentru tine sa ma contrazici, felicitari, m-ai contrazis, esti "tare"

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu o lua personal, contrazic pe oricine induce in eroare pe careva care pune intrebari. Tu doar ai derapt de multe ori in ultima vreme, plus mai atragi si atenti ca dai copy paste ala aiurea inutil la inceputul raspunsurilor

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

"acum 10 minute | suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):
Nu o lua personal, contrazic pe oricine induce in eroare pe careva care pune intrebari. "

cum spui tu, vad ca nu mai zici nimic la subiect, dupa ce ti-am demonstrat ca te contrazici degeaba

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

In plus, ce ma distreaza cel mai tare e ca, CHIAR nu zici nimic dupa ce TU AI INDUS IN EROARE, CUM CA AR TREBUI NOTAR, neaparat la un act de comodat

cum era aia cu ciob de oala sparta?

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu stiu unde oi fi zis eu neaparat. In fine.

| mihai69 a răspuns (pentru suntserios):

N-ai cu cine...winking

| anonimuIl a răspuns:

Costă vreo 200 lei la notariat actul de care are nevoie - Contract de Comodat Auto. Și scrie acolo că nu se mai poate face procură.

https://notari.pro/contract/contract-de-comodat-auto-masina-model