| flory09 a întrebat:

Mi-am dat demisia dupa 2 ani si 9 luni de munca, apoi m-am angajat in alta parte unde, dupa o luna si jumatate, din cauza vânzărilor scăzute a fost nevoie sa renunte la un angajat! Intrebarea mea este!:pot beneficia de somaj?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti beneficia, stagiul minim de cotizare este de cel putin 1 an iar tu ai aproape 3 ani.

| flory09 explică (pentru Ioandelasal):

Ok...Sa.nțeleg ca acea demisie nu ma afecteaza?

| Ioandelasal a răspuns (pentru flory09):

Nu te afecteaza, daca nu ti-ai dat demisia de la actualul loc de munca. Legea nu face distinctie intre ce a fost inainte de actualul loc de munca si stagiu de cotizare ai de cand ai inceput sa lucrezi, bineinteles daca ai lucrat in mod legal cu contract individual de munca.

3 răspunsuri:
| flory09 explică:

Multumesc mult!