| Yuoia a întrebat:

Nu am gasit categorie mai apropiata.
Vreau sa ma lamuresc cu o temere.
Situatia sta asa: am dat anunt de vanzare a apartamentului, dar cu anumite conditii. A sunat un barbat pe care l-am intrebat daca a citit ce conditii pun. Mi-a raspuns ca da. A revenit dupa doua zile vrand sa vada apartamentul. L-am intrebat daca intelege ce inseamna conditiile puse. Iar a afirmat. A ramas sa stabilim o zi. La al treilea apel, iar m-am asigurat ca stie ce si cum cumpara. A venit o pereche tanara. Sustineau ca sunt soti dar ca... locuiesc separat, fiecare in garsoniera sa. Au vazut, le-a placut, au ramas surprinsi de "mai bine impartit, mai mare decat altele" dar... nu accepta conditiile puse de mine.
Si atunci, daca am vorbit de trei ori despre asta, daca stiau ce inseamna (m-am convins ca intr-aevar le era clar), de ce au mai intrat in casa mea? Voi, ce credeti, care sunt intentiile lor reale? Sa ma astept la o spargere sau altceva de genul acesta?

P.S. De ce dictionarul nu accepta forma "l - a m intrebat"?

20 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

S-or fi gândit / or fi sperat că te pot convinge să le vinzi și fără acele condiții.
PS nu e singura idioțenie a roboțelului TPU.

| sofisis a răspuns:

Intotdeauna este un risc atunci cand bagi straini in casa.
Dar mai exista si varianta cum ca au sperat ca la fata locului sa renunti la conditii.

| Yuoia explică (pentru sofisis):

Dupa trei discutii?!

| Yuoia explică (pentru mihai69):

Dupa ce am insistat sa ma conving ca le e clar, nu ma puteau convinge.

| gemeni6226 a răspuns:

In mod cert este suspect faci bine daca nu te increzi in oameni.Tu nu ai facut nici o greseala ei sunt suspecti.

| Yuoia explică (pentru gemeni6226):

Merci.

| Catrice a răspuns:

Hmm ia sa vedem... merge l-am...

| Yuoia explică (pentru Catrice):

Si totusi, era incadrat mare, rosu, "l-am intrebat". Nu doar "l-am".
Iata, si acum la fel. Nu stiu sa fac captura ecran in Windows 10.

| sofisis a răspuns (pentru Yuoia):

Da. Sunt multi oameni care nu acorda foarte mare importanta acestor lucruri si sunt convinsi ca doar de dragul de e vinde, vanzatorul renunta la pretentii si chiar la pret.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Zi-ne si noua despre ce conditii discutam totusi...

Bula
| Bula a răspuns:

Era acelasi persoana cu care ai vorbit la telefon?
Daca da, atunci ori a fost analfabet (functional), ori a tatonat terenul cu ceva scop.

P.s. Corect este "l-am intrebat" si NU "l - a m intrebat".
Atentie la spatii intre litere si caractere!

| Catrice a răspuns (pentru Yuoia):

Eu vad ca merge și la alții prin comentarii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mulți din cei ce vor să cumpere, sunt de părere că vor putea să negocieze și condițiile.
Sau invers, ar fi poate de acord cu condițiile, dar vor totuși să vadă locația să vadă dacă le convine.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Chiar daca li s-au comunicat conditiile, totusi au fost interesati sa vada apartamentul scos la vanzare, au fost curiosi sa afle avantajele/ dezavantajele ce le ofera, pentru a fi siguri ca fac alegerea corecta.
Unii traesc cu speranta ca ii vei contacta si revii asupra unor decizii. Ori, te vor contacta ei, daca nu isi gasesc altceva mai bun. Depinde.
Spargere? Nu cred, stai linistita. In caz de ceva, vor fi suspecti si vor fi luati la intrebari. Cred ca nimanui nu-i convine sa se afle in situatii jenante de acest fel. Eu nu cred ca e cazul sa iti faci griji.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Si eu as fi curioasa sa le aflu.winking

| Yuoia explică (pentru Bula):

Nu am putut pacali robotul altfel. De doua ori mi-a dat aceeasi eroare.

| Yuoia explică (pentru GabiDumitrescu):

Conteaza?

| Yuoia explică (pentru sadrian46):

Merge negociere la pret. Dar la altele, nu prea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Yuoia):

Bineinteles! Unele lucruri au tendinta sa le intre romanilor pe o ureche si sa le iasa pe alta. Chiar sunt curios. Nu sa te judec, ca pana la urma tu esti proprietar, pui orice conditii vrei, e dreptul tau. Penibil mi se pare sa le accepti si dupa aia sa te faci ca ploua.

| gigite a răspuns:

Daca l-ai vandut? si unde te-ai mutat?