| manoValentinm a întrebat:

Buna ziua, o intrebare, am un frate cu handicap grav cu insotitor iar cei de la primarie cand am fost au spus ca nu sunt locuri pentru angajare, dar in schimb i-au dat lui indemnizatia de insotitor, ce se poate face in acest sens desi sunt obligati sa angajeze?

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Persoana cu handicap, care are dreptul la insotitor, poate opta sa primeasca el salariul pentru insotitor.
Poate fratele tau a optat pentru aceasta.
Si nu au dreptate cei de la primarie. Daca fratele tau doreste insotitor si primaria nu vrea sa angajeze, desi insotitorul nu intra in numarul de salariati ai primariei, atunci se poate adresa Directiei generale de asistenţă socială şi protecţie a copilului din judetul de domiciliu.

| manoValentinm explică (pentru Ioandelasal):

Pai el vrea sa fiu eu insotitorul lui dar cei de la dgsp au zis ca nu aint locuri si sa ea imdemnizatia el numai ca neau obligat nu au tinut cont de parerea lui el fii persoana adulta

| Ioandelasal a răspuns (pentru manoValentinm):

Si ce te opreste? Vei fi insotitorul lui si fratele te va plati.

| manoValentinm explică (pentru Ioandelasal):

E problema de vechime in munca si asigurare madicala trebuie supravecheat 24 din 24 fiind pers cu schizofrenie

| mi25 a răspuns (pentru manoValentinm):

Nu tine de parerea lui datorita handicapului psihic.

| Violleta2022 a răspuns:

Mama sau tata nu pot avea grija de el?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ei ți-au răspuns. Nu sunt locuri.

| mi25 a răspuns:

Cei de la primarie vor sa scape usor. Daca plates doar indemnizatia de insotitor, nu cheltuie atat cat cheltuie cu un insotitor, caruia trebuie sa-i plateasca toate taxele catre stat ce trebuie platite de angajator pentru un salariat. Locurile se pot suplimenta printr-o hotarare de consiliu local.
Adreseaza-te Directiei generale de asistenţă socială şi protecţie a copilului din judetul de domiciliu.

| mi25 a răspuns:

Daca exista persoana care poate fi angajata si se cere acest lucru, sunt obligati sa o faca.
Daca si cei de la Directiei generale de asistenţă socială şi protecţie a copilului din judetul de domiciliu refuza, faceti plangere la Bucuresti la Autoritatea Nationala pentru Protectia Drepturilor Persoanelor cu dizabilitati.

| mi25 a răspuns:

Nu o asculta pe Violleta, ca nu stie ce spune. Nu a inteles de ce pui intrebarea si de ce vrei sa fi insotitor cu acte.

| manoValentinm explică:

Amandoi sunt pensionari cu mai multe boli deci nu pot eu am grija si de ei ai de el

| manoValentinm explică:

Multumesc de raspuns am sa merg si la un avocat