| valyas a întrebat:

O intrebare legat de somajul tehnic,eu am PFA si as dori sa aflu daca pot beneficia de somaj tehnic,mentionez ca nu am cotizat la somaj,dar platesc impozit pe profit, sanatatea, si cartea de munca. Daca pot beneficia de somaj tehnic? Va rog sa-mi spuneti cum trebuie sa procedez.Multumesc anticipat.Astept raspuns.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti beneficia, conform OUG nr.30/2020, citez:
"ART. XV
  (1) Alţi profesionişti, astfel cum sunt reglementaţi de Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, care nu au calitatea de angajatori şi întrerup activitatea total sau parţial în baza deciziilor emise de autorităţile publice competente potrivit legii, pe perioada stării de urgenţă instituite prin Decretul nr. 195/2020 privind instituirea stării de urgenţă pe teritoriul României, beneficiază din bugetul general consolidat de o indemnizaţie egală cu salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată stabilit pentru anul 2020. "
Procedura de acordare se va stabili printr-un ordin de ministru in perioada urmatoare.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Astazi a fost un interviu telefonic pe Digi24 cu ministrul muncii in care s-a specificat (printre altele) si modul cum trebuie sa procedeze angajatorii precum si liber profesionistii pentru a obtine acel ajutor de 75%.
Nu am retinut exact care sunt cele 2 documente care trebuie depuse (inclusiv online sau in e-mail), iar in 3 zile se pune la dispozitie si suma. Termen: pana la data de 15 aprilie, dar preferabil chiar dupa inceputul lunii.

Cauta pe internet sau intra pe site-ul digi24.ro si vezi detaliile exacte.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Eh, te-ai calicit sa iti faci PFA in loc de SRL si acum vrei somaj tehnic? Cit de milog poti sa fii? Intreaba la o firma de consultanta, posibil sa mearga facut un mis-mas ceva.

| valyas explică:

Nu m-am calicit,asa a fost momentul atunci,eu sunt un bun platnic, cunosc srl-uri care platesc mai putin impozit ca mine, dar nu trebuie sa-ti dau tie socoteala, eu am cerut o indrumare, dar mai bine stai in banca ta decat sa fii ironic.IDIOTULE.