| AndreiHaD a întrebat:

Buna ziua, pentru a face buletinul in regim de urgenta ce trebuie sa fac? Imi mai trebuie programare?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti face carte de identitate in regim de urgenta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

"In conformitate cu prevederile art. 14 alin. 8 din OUG 97/2005, privind evidenta, domiciliul, resedinta si actele de identitate ale cetatenilor romani termenul de solutionare a cererilor pentru eliberarea actului de identitate este de pana la 30 de zile, acesta putand fi prelungit cu cel mult 15 zile de catre seful serviciului public comunitar de evidenta persoanelor...
Pentru situatii deosebite, justificate (ex. motive medicale, deplasare urgenta in alta localitate sau in alt stat pentru sustinerea unor concursuri de admitere sau examene, efectuarea unor operatiuni notariale etc.), termenul de solutionare a cererilor pentru eliberarea unui act de identitate și a vizei de reședință este de 3 zile." De pe pagina politiei Sectorului 6. Da! Suni la ei si faci programare!