| asaasa a întrebat:

pentru cinci boli cronice se poate face dosar medical? Am 49 ani și lucrat 5 ani prin anii 2003

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Banuiesc ca te referi la obtinerea pensiei de invaliditate.
Se poate doar daca medicul specialist care te trateaza, de regula cel pentru boala mai grava, iti da trimitere la comisia de expertiza si aceasta te incadreaza intr-un grad de invaliditate.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Probabil te referi la dosar medical de pensionare pe caz de boală.
Se poate astfel după câte știu eu.
Un exemplu.
Bolile cronice determină spitalizarea dtale peste 90 de zile într-un an, concediile medicale incluse. Atunci poți solicita o comisie. Asta se face pornind de la unul din medicii tăi, medicul de familie,
Dacă bolile dtale cronice nu te handicapează astfel dacă ești apt de muncă, nu îți dă. Dacă ai lucra 5 ani, această pensie va fi foarte mică, nu poți trăi din ea. Dacă ești pensionat nu ai dreptul să lucrezi, și cu certificat de pensionar de boală, chiar pensie parțială, nu te mai angajează nimeni.

| asaasa explică (pentru sadrian46):

Mulțumesc,Dumneavoastră aveți fundiță dar din păcate face telefonul figuri și nu mai merge revocata activitatea deja bifata.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru asaasa):

Eu mă bucur că am putut fi de ajutor.