| Goldenbulle7 a întrebat:

Pentru un credit imobiliar, girantul este obligatoriu sau se poate si fara?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde de regulamentul de creditare al bancii care iti acorda creditul. De regula nu este obligatoriu, garantezi cu ipoteca asupra imobilului cumparat.

| goguPatent a răspuns:

Nu prea mai exista metoda asta de creditare pe baza de girant.

| MeConstantine a răspuns:

Da si Da. Depinde de venitul tau si cu ce garantezi. Adica poti sa ai un venit in care creditul sa ti se ofere doar cu girant si 2 poti garanta chiar cu imobilul pe care il cumperi fara sa fie nevoie de girant. Acum nu stiu ce sa iti zic tu stii mai bine dar cel mai bine mergi la banca ca sa iti zica cum sta treaba si sa evalueze conditiile creditului tau in functie de venit.