| Sclipirici a întrebat:

Pentru un credit ipotecar, am hotărât sa fac diferite simulări la câteva bănci, însă in luna in care trebuia sa fac creditul, am schimbat funcția și salariul la munca. Mi s-a spus pe de-o parte ca nu afecteaza, ci dimpotrivă, salariul este mai mare și funcția mai buna, iar pe de alta parte mi s-a spus ca este imposibil, întrucât va trebui sa aștept 3 luni pentru aceasta funcție și salariu, altfel vor face medie intre salariul din ultimele 2 luni și salariul acesta. S-a mai lovit cineva de situația asta? Pentru mine favorabil ar fi sa se calculeze in funcție de salariul de acum, după schimbare. Nu este in avantajul meu sa se facă acea medie. Ceva sfaturi?
Mulțumesc!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai ce face, daca vrei creditul acum, asa se face calculul, la media salariului de pe ultimele 3 luni.
Daca nu vrei creditul acum poti astepta 3 luni si atunci media se va face la ultimul salariu.
Daca perioada pe care vrei creditul ar fi aceeasi in ambele cazuri atunci n-are importanta media.

| Sclipirici explică (pentru Ioandelasal):

Am înțeles. Un domn de la banca mi-a spus ca este posibil pentru ca nu am schimbat angajatorul, ci doar funcția și nu ar trebui sa se facă acea medie. Intr-adevar, pe mine ma ajuta salariul de acum.
Mulțumesc!