| jzjsjajaj77 a întrebat:

Poate ca ce o sa va intreb acum o sa para ciudat, dar vreau sa stiu raspunsul! Dacă am permisul de conducere în România și ma mut intr o țară care nu face parte din Uniunea Europeană, cum procedez cu permisul? Adica trebuie să mai dau odată examenul de conducere în țară respectiva? dar mi mi-ar fi cam greu sa l dau pentru ca nu stiu limba atât de bine...adica stiu cuvintele de baza, dar nu termeni ăștia "rutieri" ????..Va rog daca ma puteti ajuta! O zi bună! MULTUMESC

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se procedeaza asa cum prevede legislatia rutiera din tara respectiva.
In orice caz permisele de conducere obtinute in Romania sunt recunoscute in Europa, cred ca in toate tarile europene si se pot preschimba in toate tarile in permis al tarilor respective.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Permisul se preschimba nu si ia iar.
putine tari cred ca nu recunosc permisul romanesc.