| RaduAsSilver a întrebat:

Buna ziua!

Poate este o chestie mai ciudata ce spun, dar doresc sa stiu cum se procedeaza sau unde trebuie sa merg sa vorbesc.

De curand am achizionat un apartament la casa. Practic,pe curte,unde stau eu, sunt 2 apartamente. Curtea unde sunt plasate apartamentele are DOUA INTRARI. O intrare se afla pe o strada si cealalta intrare se face pe alta strada (sunt doua strazi in paralel si intre strazile paralele sunt curti).
Problema este urmatoarea: Curtea are o singura adresa, doar pe una din strazi. Eu cu vecinii am decis sa ne facem un gard intre apartamente si fiecare sa isi tina partea lui din curte si sa isi vada de treaba,problema e ca,pe intrarea pe unde o sa intru eu,adica pe cealalta strada, nu exista o adresa. Ca sa fiu mai explicit, adresa curtii este Strada X Nr. 30, dar eu intru de pe Strada Y, dar pe strada Y nu exista adresa aia (E asa : Strada Y Nr 12 (stanga) - vine intrarea mea in curte - Strada Y Nr 14 (dreapta),practic se sare peste intrarea mea in curte).

Asta e intrebarea mea,cu cine pot sa iau legatura, sau unde pot sa merg (primarie) ca sa cer sa mi se faca un numar/adresa la casa unde stau eu?

Răspuns Câştigător
| Stefan831 a răspuns:

Incearca sa mergi cu actele de achizitie si cadasrtrul daca e facut, la primaria de unde apartine locuinta, si vezi poate gasesti acolo o solutie. Teoretic nu ar trebui sa fie atat de greu de integrat o noua adresa in cadastrul zonal, dar cel mai bine e sa mergi si sa te interesezi din timp. e posibil sa fie probleme si la furnizorii de utilitati daca nu faci aceasta separare in timp util. eu am patit sa nu pot infiinta un ontract nou la electricitate, fix din acelasi motiv.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Situatia este asa deoarece a fost o singura cladire cu 2 apartamente.
Trebuie sa te adresezi la primarie, pentru a ti se atribui un numar de casa de pe strada unde ai intrarea.