| Giulia96 a întrebat:

Buna Ziua! Pot sa fac scoala de soferi cu masina pe automata? Toata lumea din familie conduce pe automata si cum e mai simpu am zis sa dau asa. Si totusi, daca iau permisul astel, e ca si cum as avea permis normal sau am vreo restrictie? Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca scoala are o asemenea masina si tot pe o asemenea masina poti sustine proba practica, conform Ordinului MAI nr.268/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 13.(1) Autovehiculele folosite la proba practică trebuie să fie din categoria celor pentru care se solicită obţinerea permisului de conducere şi trebuie să aibă caracteristicile prevăzute în anexa nr. 4.
  (2) Autovehiculele prevăzute la alin. (1) trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
  a) să fie dotate cu dublă comandă, agreată de Registrul Auto Român, cel puţin pentru pedalele de ambreiaj şi frână, cu excepţia autovehiculelor cu transmisie automată şi a motocicletelor, care se dotează cu dublă comandă cel puţin pentru pedala de frână;"
Permisul de conducere va fi eliberat pentru categoria B, fara nici o restrictie.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vei avea o restrictie pe permis care iti va permite sa conduci doar masini automate. O ideea foarte proasta sa faci lucru asta, chiar nu vad la ce te ar ajuta. Iti iei permis normal si pe urma conduci ce vrei tu

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Sfatul meu este sa faci pe masina cu ambreiaj. Daca sti cu ambreiaj automat vei sti si pe automata, reciproca nu este valabila.Si mai este un impediment. Daca scoala o vei face pe automata si te trezesti la examen pe o masina cu ambreiaj, ce vei face? Succes si drumuri bune cat mai curand.