| mihaitzu22 a întrebat:

Recent, am trimis un colet prin posta cu un alt telefon decat ceea ce era cerut de catre client. Am fost sunat de politia din judetul respectivului client ca daca nu returnez banii inapoi titularului, mi se va face un dosar penal. As dori sa stiu, daca din moment ce voi primi banii de pe colet, si ii voi ridica, se mai poate face ceva? Totusi eu am trimis un telefon dar nu cel dorit de om, si el a mers pe propria lui raspundere, m-am inteles cu el ca sa ii trimit coletul. Vreau sa stiu daca voi ridica banii, si politistul va afla ca nu i-am returnat, voi cadea vinovat, mi se va putea intampla ceva? VREAU RASPUNS URGENT VA MULTUMESC! STIMA!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti fi cercetat penal si condamnat pentru infractiunea de inselaciune, conform Codului penal, citez:
"ART.244. Înşelăciunea
(1) Inducerea în eroare a unei persoane prin prezentarea ca adevărată a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasă a unei fapte adevărate, în scopul de a obţine pentru sine sau pentru altul un folos patrimonial injust şi dacă s-a pricinuit o pagubă, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 3 ani.
(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală."
Restituie banii si el sa-ti restituie telefonul, se va considera impacare si nu vei mai avea dosar penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce ai facut tu se numeste inselaciune si bineinteles ca ti se poate face un dosar penal.

Sa inteleg ca nici dupa ce te a "atentionat' politia nu vrei sa te opresti din a da tz. eapa?