| Hugo29 a întrebat:

Sambat, 29 marite mi-am spart ecranul de la telefon, Galxy Note 3. telefonul avea decat sticla sparta, in rest functiona bine. Marti s-a dus prietena mea cu el la un GSM din Brasov sa il repare. Au vazut telefonul si au constat ca trrebuie sa schimbe sticla, pe langa m-ai scria si ca telefonul functiona, pretul estimat la 400 lei si Garantia. In ziua aia i s-a spus ca o v-a suna sa mearga dupa el. A fost sunata ca trebuie sa vina a doua zi, adica miercuri. A fost si tot asa i s-a spus ca o suna, au sunat-o, s-a dus dupa el si a venit acasa. Cand l-am pornit, surpriza, display-ul telefonul se vedea in "purici" ca la tv. S-a dus a doua zi cu el si au spus ca se v-a uita la el si ca tot asa v-a suna. Intr-adevar a fost sunata sa mearga acolo. Acolo i-au spus ca avea Display-ul spart si ca ma costa 1000 lei sa il schimb dar imi fac o reducere la 750 lei si ca ar mai exista o varianta, aceea de a lasa ecranul la ei si in caz ca vine cineva si vrea sa ii schimbe ecranul il iau pe al meu si primesc o parte din bani. Bineinteles asta e decat o vrajeala, ca nu exista asa ceva...Am spus ca maine merg eu acolo, ca pana acum nu am avut timp si sa vad exact ce vor. Telefonul a fost dus in stare functionala foarte buna si l-am primit stricat, E ca si cum eu platesc sa imi strice telefonul. In caz ca nu mi-l fac, am sa sun la protectia consumatorului si mai mult ca sigur o sa ii dau in judecata! Multumesc... Astept si parerea voastra

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa reclami la protectia consumatorilor si daca nu se rezolva asa poti sa-i dai in judecata. Trebuie sa ai si probe ca situatia se prezinta dupa cum ai spus, inscrisuri sau/si martori.

| Hugo29 explică (pentru Ioandelasal):

DA, bineinteles. Am hartia pe care ei mi-au facut-o, in plus mai am si alti martori care au vazut ca telefonul merge cu ecranul spart.

| JohnnyBi a răspuns:

Mai scria, va suna, va uita, va suna. ia banii de pe ecran si cumpara un manual de limba romana