Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Săptămâna trecută am fost lovită de un taximetrist pe trecerea de pietoni când mă îndreptam spre liceu. Menționez că el când a făcut stânga a intrat pe contrasens și așa m-a lovit. Inițial a vrut să îmi dea bani ca să nu afle poliția, dar martorii strigau la el să mă ducă la spital. Am fost la spital și în urma investigațiilor am avut parte de o contuzie la piciorul drept. Mi s-a dat o rețetă și repaus la pat 5-7 zile. Înainte să plec de la spital l-am sunat pe șoferul vinovat să îi spun ce am deoarece mi-a zis să îl anunț când este să plec de la spital. Când l-am sunat i l-am dat pe bunicul meu la telefon să vorbească cu el. Dânsul l-a întrebat pe bunicul meu cât vreau pentru trauma mea, iar eu am zis 200€. Următoarea zi dânsul împreună cu soția sa m-au dus la IML, iar acolo ei mă presau să nu depun plângere penală și să zic că nu mai am pretenții (atunci mi-am dat seama că ei mi-au dat 200€ ca să,, tac " nu că le păsa de trauma mea ). Deoarece părinții mei lucrează ar fi trebuit să mă duc la poliție să depun plângere singură (am aproape 19 ani, dar mă refer la faptul că aveam nevoie de sprijin moral). Așa că prietenul meu a venit de la el din oraș pentru mine, iar el a zis să le mai cer doar 300€ și să terminăm cât mai repede. Când ne-am întâlnit cu domnul (am vorbit la telefon și i-am cerut 300€) el zicea că le dă bani părinților mei și bunicului meu. Că nu vrea să îmi dea mie chiar dacă i-am explicat că ei nu au cum să se vadă cu el. Mă trata ca pe un copil mic și m-am enervat deoarece soția sa a insinuat că eu m-am aruncat intenționat pentru a face rost de bani deși am și martori care au văzut tot. Așa că m-am dus la poliție și am declarat absolut tot (chiar și de cei 200€ ). Polițistul m-a întrebat dacă vreau să depun plângere penală (chiar dacă nu va fi luată în considerare deoarece nu am avut zile de spitalizare) și dacă mai am pretenții la bani așa că am zis da. Polițistul mi-a zis că într-o lună și jumătate / două o să îmi vină soluționarea acasă. Întrebarea mea este dacă trebuie să îmi caut avocat ca să mă judec cu el deoarece nu știu cum se procedează în astfel de situații.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, banii legal ii obtii intr-un proces civil in care ceri daune, nu la colt de strada

| alina2k18 a răspuns:

Pai tu ai luat si banii si te-ai dus si la politie?
laughing
Politia nu rezolva nimic, doar instantawinking

| Iote a răspuns:

La (aproape) 19 ani ar fi trebuit sa-ti dai seama ca el vrea sa-ti inchida gura cu banii, ca sa scape basma curata. Si astfel, e normal sa aiba tupeu si sa spuna ca ai facut-o intentionat. Acceptarea ta e "dovada" lui. Pe trecerea de pietoni nu conteaza ca e pe sensul de mers sau pe contrasens daca te loveste.
Cel mai bine ar fi sa-ti iei avocat. El va sti sa te sfatuiasca bine, inclusiv pentru daune. Nu-l ierta pe taximetrist, pentru ca astfel va mai face multe victime. Si vor mai lua exemplul prost si colegii sai.

| Digikey a răspuns:

Nu o sa mai primesti nimic.
Doar taximetristul o sa ramana somer pana se solutioneaza cazul, eventual o sa plteasca o amenda.
Cei 200E va trebui sa-i restitui.
Dar daca cumva exista camere in zona si se observa ca nu te-ai asigurat cand te-ai angajat in traversare s-ar putea sa-i dai tu niste bani taximetristului.

| DarthNiger a răspuns:

Trebuia sa te gandesti sa iti iei un avocat inainte sa primesti banii de la acel individ

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu luam banii