| teknoob a întrebat:

saptamana trecuta am vorbit cu un baiat care era interesat de un Volan Logitech g25 ( volan pentru jocuri de calculator ) ne-am inteles la pretul de 600 lei, i-am aratat prin webcam ca functioneaza volanul si a fost de acord sa ne intalnim. El a venit din alt judet la mine, mi-a dat banii si a plecat acasa. Mi-a spus si arat ca functioneaza volanul doar ca nu ii merge in jocurile de pe calculatorul lui, lucru care mi l-a zis dupa o saptamana. Am vorbit pe messenger cu el si a zis ca vrea banii inapoi si a vrut sa mearga la politie pentru abuz de incredere. I-am zis clar, volanul functioneaza? DA. Atunci ce abuz de incredere? Nu cred ca stie ce inseamna asta si pe deasupra mi-a zis ca tatal sau e politist si asa ma rezolva pe mine. Vrea sa-mi returneze volanul la aproape jumate de pret acum... Spuneti-mi cine are dreptate? Are dreptul sa ma acuze de abuz de incredere?

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Exista un contract scris intre voi sau este doar o intelege verbala (tu imi dai banii, eu iti dau volanul)?

Daca este vorba doar de o intelegere verbala nu are ce sa iti faca. O instanta nu va lua in calcul o intelegere verbala, mai ales ca a fost facuta proba de fata cu el.

1 răspuns:
| Joanna12 a răspuns:

Daca volanul mergea atunci cand l-ai incercat inseamna ca tu ai dreptate iar problema este ca nu merge la toate jocurile.El trebuia sa se asigure de toate astea inainte.Chiar daca te da in judecata nu o sa castige deoarece este vina lui cel putin tu nu ai nicio vina.Dar iti sugerez sa ii inapoiezi banii decat sa te bagi in astfel de probleme.Macar jumatate de suma.