| stefi1969 a întrebat:

Buna ziua, școala poate să refuze acordarea unei burse pe motiv că părintele a deschis un cont elevului la o altă bancă și nu la care a dorit doamna secretară de la școală? Ce este de făcut în acest caz dacă secretara refuză virarea banilor în acest cont sau nu va fi aprobată bursa din această cauză?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca indeplinesti conditiile pentru bursa respectiva scoala nu poate refuza acordarea acesteia in mod legal.
Si secretara nu poate refuza virarea bursei in contul indicat de tine, daca o face o poti reclama la conducerea scolii si daca nu se rezolva asa o poti da in judecata.

| Violleta2022 a răspuns:

Secretara nu are voie sa refuze plata bursei dintr-un capriciu personal.
Se poate face reclamatie la directorul scolii, sau la Inspectoratul Invatamantului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. E o prostie din lene. Stiu povestea, am avut si eu parte de o explicatie asemanatoare cand eram in liceu. E mai comod pentru cei de la contabilitate sa nu lucreze cu n banci. Nu exista ratiuni contabile legislative pentru care ar fi altfel.

| 3824060673 a răspuns:

Nu