| Mocanu30Mari a întrebat:

Se dă următoarea situație:Fată minoră obligată de mamă să se mărite la vârsta de 15 ani,bărbatul fiind agresiv fata primea mereu bătaie...locuiau într-un sat mai retras.Din aceea relație rezultă un copilaș,copilașul fiind nedorit de tatăl lui. Fata reușește să fugă de la el, dar având în continuare probleme cu el încearcă să stea cât mai departe din frică față de el.De copil nu s-a interesat niciodată, au trecut 6 ani de la nașterea copilului el nu l-a recunoscut nici în zi de azi! ...acum,întrebarea e:Se poate ca tatăl sa fie dat în judecată pentru plătirea pensiei alimentare chiar dacă a trecut atâta timp? Mulțumesc frumos pentru un eventual răspuns! O zi bună la toată lumea! Și îmi cer scuze dacă nu am pus întrebarea în ce categorie trebuie.

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca se dovedeste ca e copilul lui la un test de paternitate va castiga sigur.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, tatal poate fi dat in judecata pentru plata pensiei alimentare, dar va fi obligat numai de la data cererii de judecata. Trebuia sa fie dat in judecata imediat dupa nasterea copilului.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Copulul nascut in casatorie este automat al tatalui, el nu trebuie sa il recunoasca, la iesirea din maternitate este trecut automat pe numele tatalui si acesta trebuie dat in judecata daca nu plateste pensie alimentara.

| Freya1 a răspuns:

O fetiţă chiar şi de 15 ani trebuie să ştie că dacă părinţi o obligă să se mărite sau să întreţină relaţii intime cu un băiat, bărbat trebuie să vorbească cu un alt adult care va merge cu ea la poliţie etc.
În cazul ăsta fapta este consumată, dar da se poate face ceva. Trebuie dat în judecată şi obligat prin lege să facă un test de paternitate care să arate dacă el este sau nu tatăl copilului. Iar dacă din test reiese că el este tatăl copilului din nou este obligat prin lege să plătească pensie alimentară până la vârsta de 18 ani a copilului.

| Mocanu30Mari explică (pentru Freya1):

Nici protecția copilului nu a făcut nimic și nici poliția, cel puțin nu în cazul ei.Mersi fain de răspuns happy