| bogdaxb3 a întrebat:

Buna ziua si La multi ani! Am o firma platitoare de TVA si vreau sa achizitionez o masina de familie in leasing sau cash.Se poate deduce Tva-ul?
Multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula nu se poate deduce, conform art. 145^1 Cod fiscal. Exista unele exceptii prevazute la lit. a)-d), privind destinatia autoturismului, daca se incadreaza in vreuna din aceste exceptii se poate deduce TVA. Prin OUG nr. 117/2010 prevederile acestui articol au fost prelungite pana la 31. 12. 2011 (fusesera pana la 31. 12. 2010). Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă este luată prin firmă nu mai plătești T. V. A.
Pa, pa.