| MariaSilviaMrejeru123 a întrebat:

Buna ziua,sotul meu poate lua concediu de crestere copil, in locul meu? cate luni trebuie sa aiba lucrate? trebuie sa fie la serviciu cand nasc sau nu?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca are lucrate cel putin 12 luni din ultimii 2 ani anteriori nasterii copilului.
Conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
  ART. 2.(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară."

| MariaSilviaMrejeru123 explică (pentru Ioandelasal):

Chiar daca el nu mai este la serviciu inainte sa nasc? adica are 5 luni care nu le.a mai lucrat pana am nascut!

| Ioandelasal a răspuns (pentru MariaSilviaMrejeru123):

Da, daca indeplineste conditia, doar ca nu mai primeste concediu ci doar indemnizatia pentru ingrijire.

| MariaSilviaMrejeru123 explică (pentru Ioandelasal):

Si indemnizatia aceasta pe cat timp este? pe 2 ani?

| Ioandelasal a răspuns (pentru MariaSilviaMrejeru123):

Este pe 2 ani, mi se pare ca n-ai citit atenta prevederea legala citata, scrie foarte clar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,

Poate.
Trebuie sa fi lucrat minim 12 luni inainte pentru concediu de crestere al copilului.
Ca sa fie acolo cand nasti isi poate lua concediu.
Unele companii ofera si zile bonus pentru evenimente de astea, in mediul privat (cititi contractul de angajare).
Daca e la stat nu stiu daca lucrurile stau la fel, banuiesc ca da.

| MariaSilviaMrejeru123 explică (pentru anonim_4396):

Dar atunci cand eu nasc trebuie sa il prinda la serviciu? adica daca el nu mai lucreaza cu 5 luni inainta sa nasc mai poate beneficia? dar atunci cand si.a dat demisia, are deja 1 ani si cv de carte de munca, lucreaza la patron nu la stat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaSilviaMrejeru123):

Informatile exacte le poate afla singur daca merge si intreaba angajatorul/patronul.