| anca2929 a întrebat:

spuneti-mi va rog daca angajatorul nu respecta perioada de preaviz si sunt concediata ce pot face? Am nevoie de bani pana imi gasesc un alt loc de munca si nu mi-ar fi usor daca nu ar respecta termenul de preaviz

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti concediata fara sa fie vina ta atunci angajatorul este obligat sa respecte perioada de preaviz. Daca nu o respecta poti sa-l reclami la ITM si sa-l dai in judecata si sa obtii plata pentru zilele de preaviz.

2 răspunsuri:
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Contractul de munca luat la purificat si motivul concedierii analizate cu grija(codul cu care se face concedierea).In functie de acestea pot fi gasite si solutiile de rezolvare.Nevoia de bani este una, modul cum se face concedierea este alta.In capitalismul asta din tara noastra nu se intrepatrund.

| anca2929 explică:

Va multumesc frumos pentru raspuns.