| Eclectica a întrebat:

Spuneti-mi va rog daca exista o cerere tip pe care pot s-o adresez angajatorului meu pentru a obtine situatia mea financiara/salariala. Este în urmă cu plata contributiilor și salariul, cu mai multe luni si vreau sa sesizez ITM, sa-l dau in judecata. Doresc sa-i cer situatia la zi pe care e obligat sa mi-o furnizeze. Multumesc!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o cerere tip, solicita o adeverinta cu datele pe care le vrei.
Daca nu ti-ai primit salariul poti reclama la ITM si apoi, daca nu se rezolva, poti sa dai in judecata angajatorul.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există cerere tip. Dacă faci plângere la ITM nu câștigi totdeauna. Eu așa am pățit, plângere și ciuciu. Nu este obligat să îți furnizeze nimic. Părăsește-l repede. Dacă ai bani de avocați. dă-l în judecată. Și aici sunt probleme, dacă el are avocați mai buni ca tine. Așa a pățit soția mea. Fostul ei angajator nu a plătit CAS, CASS, nimic ani de zile. Tipul a scăpat ne pedepsit de lege.

| Eclectica explică (pentru sadrian46):

Multumesc! Nu-l las, orice ar fi! Cat esti angajat, nu trebuie platit nimic pentru darea in judecata a angajatorului. Oricum, asta face numai mizerii pe firme facute cu fonduri europene, nu cred ca-i da mana sa atraga atentia asupra lui. Eu zic sa nu renuntati, mergeti pana la minister! astia nu tb lasati asa ca ajung sa isi bata joc de toata lumea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Eclectica):

Poveste din 1995. Nici o șansă.
Eu în locul tău, fiind litigiu civil, aș încerca amiabil. Dacă vrei să ai o experiență, cum funcționează justiția în România. fă.

| Wr3nch a răspuns:

Iti recomand sa incrci pe avocat.net, ai mai multe sanse sa primesti sfaturi relevante.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu cred ca exista vreo cerere tip. Faci o cerere normala catre angajator si le zici ca vrei durata activității, salariul, vechimea în muncă și în specialitate, astfel cum rezultă din registru și din dosarul personal.

angajatorul trebuie sa iti dea detaliile astea in 15 zile de la data solicitarii.

| roty78 a răspuns:

Cerere se depune la Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă .
De acolo primești toate datele despre angajator și despre vechimea în muncă.