| Raulg2409 a întrebat:

știe cineva care este instituția care desființează efectele contractului de vânzare ca urmare a neexecutării culpabile a obligațiilor contractuale de carte una dinte părți?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Doar o instanta de judecata poate desfiinta contractul, fiind vorba de rezolutiunea contractului pentru neexecutarea lui de una dintre parti. Rezolutiunea poate fi ceruta numai de partea care a executat contractul.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca nu se ajunge la intelegere ameabila intre parti, atunci tribunalul comercial are puterea de a desfiinta contractele de vanzare-cumparare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tribunalul, după ce îl dai în judecată pe cauză civilă.