| ciortan a întrebat:

Buna ziua stie cineva daca pentru a merge din Italia in Romania am nevoie de procura din partea sotului pentru a putea calatori cu baiatul meu de 2 ani.Am sunat la aeroportul din Pisa de unde plec si politia mi-a spus ca nu am nevoie numai daca compania aeriana cere acest lucru, in cazul meu Wizz Air, am sunat si la relatii cu clinetii Wizz air si a spus sa ma interesez la ambasada sau la politia aeroportuala..Problema este, ca sotul meu pleaca cu doua zile inaintea mea, si sa nu ma trezesc ca raman pe aici, baietelul are pasaport eu am decat carte de identtate.A mao fost cineva in asemenea situatii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai mai pus aceasta intrebare si ti-am raspuns. In conformitate cu L.248/2005, privind libera circulatie a cetatenilor romani in strainatate, este nevoie de o declaratie, cu acordul parintilor, numai la iesirea minorului din Romania, la inapoierea in tara nu este nevoie de acea declaratie, mai ales daca minorul calatoreste cu un parinte. Numai bine!

2 răspunsuri:
| niculetu a răspuns:

Lasa-mi un id de mess si o sa iti arat cum am facut eu.

| ciortan explică:

Id nu pot sa il las asa pe pagina officiala iar mesaj privat nu pot trimite, sunt nou in contul TPU. daca ai placere si vrei sa imi raspunzi aici iti multumesc