| hozze a întrebat:

știți care este venitul mediu pe membru de familie, este cumva salariu mediu pe economie sau?

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Venitul mediu este suma tuturor veniturilor familiei (salarii+alocatii+pensi etc.) impartita la numarul membrilor familiei.

| hozze explică (pentru ardnaxur1961):

Acesta este venitul pe membru de familie. Exista un venit minim și unul mediu aprobat de guvern.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

La cum ai formulat tu intrebarea, raspunsurile primite au fost exacte. Daca gandeai inainte de a intreba, poate formulai altfel incat sa intelegem EXACT ce vrei.

| Catrice a răspuns:

Toate veniturile membrilor familiei împărțit la numărul lor.

| hozze explică (pentru Catrice):

Greșit, asta e venitul pe membru care poate varia de la caz la caz. Venitul mediu e fix că și venitul minim garantat.

| darrio2007 a răspuns (pentru hozze):

Vad ca stii mai bine. De ce mai intrebi?

| hozze explică:

Pt că nu știam care erea, acum pe seara am aflat.
Este vorba despre câștigul salarial mediu net lunar pe total economie, comunicat de Institutul Național de Statistică în ultimul Buletin statistic anterior lunii în care se analizează cererea