| alicia2000 a întrebat:

Stiti daca a inceput restituirea taxei auto? Eu am platit-o in 2008 iar dosarul l-am depus in noiembrie, insa pana acum nu am primit nimic.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 52/2017, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(6) Restituirea sumelor prevăzute la alin. (1) se realizează, în baza deciziilor emise de organul fiscal central competent, potrivit prevederilor Legii nr. 207/2015, cu modificările şi completările ulterioare, astfel:
  a) pentru taxa specială pentru autoturisme şi autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, în perioada 1 ianuarie 2018-31 decembrie 2018;
  b) pentru timbrul de mediu pentru autovehicul, în perioada 1 septembrie 2018-31 martie 2019."