| anonim_4396 a întrebat:

Sunt casatorit de 1 an, am un baiat de 4 luni, nu ma mai inteleg cu sotia din cauza parintilor ei, care ma tot ameninta ca au bani si imi vor lua copilul cand vor ei etc.
Copilul sta momentan cu socrii mei (in Craiova), mama copilului fiind cu mine in alt oras, unde lucrez (Bucuresti).
Mentionez ca muncesc doar eu, sotia nu munceste. Socrul meu este cu salariu minim pe economie, soacra nu munceste (si fara pensie).
Socrul meu are probleme mari cu bautura (conduce beat, sta mai tot timpul beat in casa), iar copilul meu asista la vorbele grele (jigniri macabre) la adresa mea, de fata cu sotia mea. Pot sa dovedesc acest lucru in instanta prin SMS-uri si inregistrari.
In cazul unui divort (iminent), ce sanse am sa-mi pot lua copilul acasa la familia mea (Bacau)?
Mentionez ca eu si sotia mea nu avem un domiciliu comun pe buletin.
Va multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Copil de 4 luni si sta cu socrii?
Foarte cidata situatia, mai ales ca spui ca sotia nu lucreaza.
In caz de divort instanta va stabili si domiciliul minorului, la mama sau la tata, in functie de conditiile pe care le au fiecare pentru cresterea si ingrijirea minorului, conditii dovedite prin ancheta psiho-sociala si alte probe.
In orice caz socrii nu-ti pot lua copilul.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, am să încep prin a-ţi face "morală" :(

Dacă eşti aşa de "îngrijorat" de soarta copilului tău, atunci de ce l-ai lăsat în Craiova la socrii tăi?

TREBUIA să vă străduiţi ( tu + soţia ta ) să vă creşteţi SINGURI copilul!
Chiar dacă soţia ta este studentă la Master ( anul 2 ), îşi poate face timp să grijească şi de copil :)

Divorţul se înaintează/pronunţă atunci când există "neînţelegeri iremediabile" între tine şi soţia ta ( NU între voi şi socrii tăi )!
Deci, n-am înţeles ce legătură este între situaţia prezentată - atâta timp cât NU ai precizat că sunteţi despărţiţi în fapt ( din contră, locuiţi împreună ) sau certaţi - şi un eventual divorţ "iminent" ( cum te exprimi tu )!?!

În altă ordine de idei, în cazul unui divorţ, discuţia este MULT mai COMPLICATĂ :(
Dacă nu te înţelegi cu soţia în privinţa custodiei, atunci Instanţa de judecată va hotărâ la cine rămâne copilul!

Vezi mai multe detalii despre divorţ/custodie/partaj în răspunsurile pe care le-am dat la întrebările :
http://www.tpu.ro/......r-si-cand/

http://www.tpu.ro/......n-parinti/

http://www.tpu.ro/......sa-mergem/

http://www.tpu.ro/......iuni-acum/

Toate cele bune.

| doctorandus a răspuns:

In caz de divort iminent ia legatura cu un avocat (bun).

| amerixa a răspuns:

Pai nu cred ca e corect..ca socrii tai sa iti creasca copilul care are doar 4 luni...mai ales daca socrul tau consuma alcool...vb cu un avocat ....si nu divorta...pt ca copilul tau are nevoie de mama lui...nu numai de tinee!