| Dianadddd a întrebat:

Sunt in divort cu sotul dupa care vreau sa fac partajul. El nu este de acord. Cat costa cu totul, judecatoria, expertiza pentru un apartament cu 2 camere intr.un oras mic?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate spune exact, daca nu dai detaliile necesare.
Taxa judiciara pentru divort poate fi, cel mult, 200 de lei, in functie de motivele de divort iar taxa pentru partaj se socoteste ca procent din valoarea bunurilor ce se partajeaza, conform OUG 80/2013, citez:
"ART. 5.(1) Cererile în materia partajului judiciar se taxează astfel:
a) stabilirea bunurilor supuse împărţelii - 3% din valoarea acestora;
  b) stabilirea calităţii de coproprietar şi stabilirea cotei-părţi ce se cuvine fiecărui coproprietar - 50 lei pentru fiecare coproprietar;
  c) creanţe pe care coproprietarii le au unii faţă de alţii, născute din starea de proprietate comună - 3% din valoarea creanţelor a căror recunoaştere se solicită;
d) cererea de raport - 3% din valoarea bunurilor a căror raportare se solicită;
  e) cererea de reducţiune a liberalităţilor excesive - 3% din valoarea părţii de rezervă supusă reîntregirii prin reducţiunea liberalităţilor;
f) cererea de partaj propriu-zis, indiferent de modalitatea de realizare a acestuia - 3% din valoarea masei partajabile.
  (2) Dacă cererile în materia partajului judiciar prevăzute de alin. (1) se formulează în cadrul aceleiaşi acţiuni, aceasta se taxează cu o singură taxă de 5% din valoarea masei partajabile."