| ZinaFeher a întrebat:

sunt in Romania cu copilul mic de 1 an. Tatal este in Austria la lucru, nu poate veni dupa noi din cauza carantinei. As dori sa stiu daca ar putea face o imputernicire in Austria. Unde? Cat costa? Sa il pot trece pe copil granita si daca el ar putea sa ne ia de la granita, sa nu intre in Tara sa il bage in carantina.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tatal poate face declaratia la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din Austria si ti-o trimite prin posta sau curier. Taxa este de 40 euro.
Poate veni sa va ia de la granita, fara sa intre in tara, vei trece granita cu minorul pe baza declaratiei.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La un notar în Austria.