| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua.Sunt mama unei fete in varsta de 15 ani care are o relatie cu un major care are 20 de ani.Relatia lor a inceput in 24 martie 2020 cand ea avea 13 ani, iar el 19. Exista vreo cale legala prin care pot sa il indepartez pe el de ea? Nu exista dovezi ca ar fi intretinut relatii sexuale*nu stiu daca au facut-o*.Ce as putea sa fac? Fata merge la scoala, are note bune, locuieste cu parintii, insa mi-e teama ca acest baiat ar putea sa ii afecteze viitorul. Multumesc.De altfel, as mai vrea sa precizez ca s-au intalnit pe internet.In cazul in care doresc, as putea obtine toate mesajele lor sau cel putin acelea de catva timp in urma.Cum as putea sa le obtin pe cale legala? Cum i-as putea indeparta? Se numeste corupere de minori? Sau pedofilie? Act sexual cu un minor? Pe ce baza legala pot depune plangerea?

22 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul expus de tine pot fi 2 situatii:
1.Baiatul a intretinut relatii sexuale cu fata, fapta constituie act sexual cu un minor si poate fi condamnat penal daca faceti plangere penala.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi."
Bineinteles ca trebuie sa exite dovezi pentru aceasta fapta, in primul rand o constatare medico-legala.
2.Nu s-au intretinut relatii sexuale.
In acest caz trebuie doar sa determinati fata sa nici nu intretina, fiindca o sa-si faca rau ei si baiatului, care poate fi condamnat la ani de inchisoare.

| mihai69 a răspuns:

Nu ai nicio cale legală să faci vreuna dintre acțiunile mai sus menționate.
Nu, ai spun că nu ar fi nici etic, nici moral.
Din câte spui, băiatul nu are nicio influență negativă asupra fetei. Așadar... de ce?!? Dacă părinții tăi s-ar fi băgat între tine și tatăl ei, ți s-ar fi părut normal?

| LoveSleep a răspuns:

Ar trebui sa faci niste cursuri de parenting, pentru ca esti varza.

Faptul ca incerci sa o indepartezi de vreun tip doar o va face sa nu mai aiba incredere in tine, sa se ascunda de tine sau sa te urasca. Ce te face sa crezi ca daca se despart, nu va fi cu altul in cateva luni?

De ce nu vorbesti cu ea? E chiar atat de greu? De ce nu o intrebi ce asteptari are de la relatia asta, de ce crede ca va dura, de ce nu-l inviti pe gagica-su pe la voi, de ce nu vorbesti cu ea despre sex si despre ce vrea sa faca cu privire la asta si daca stie la ce riscuri se expune?

Faptul ca ii interzici lucruri acum fara sa discuti cu ea nu face decat sa va indeparteze, iar cand va face 18 ani va face oricum ce vrea. Asta vrei?

De ce te panichezi asa si nu ai deloc incredere in ea? Poate stie ce face. Si daca nu stie, e tot vina ta, ca tu ai educat-o prost. Dar inca e timp sa vorbiti, sa fiti prietene, sa intelegi cum si ce gandeste.

Cea mai mare greseala pe care poti sa o faci e sa ii interzici sa aiba o relatie cu el.

Toate astea sunt valabile daca chiar intrebarea e cu adevarat pusa de o mama. Dar cel mai probabil e pusa de fiica ei, care incearca sa vada daca maica-sa poate face ceva legal impotriva relatiei ei.

Inteligenta abordare, pacat ca nu o folosesti unde trebuie.

Ti-am citit intrebarile si chiar ai nevoie de niste interdictii, din cate vad, ai cativa neuroni care se bat intre ei, iar cel care castiga, decide sa te apuci de fumat sau ceva. Esti o cauza pierduta.

| Crackman a răspuns:

Dacă obții pozele faci la politie
Un ginecolog iti zice în 10 sec dacă da sau nu
Pușcăria este de 20 de ani pentru pedofilul ala

| blackgirl1875 a răspuns (pentru Crackman):

Ce poze sa obtin? Un ginecolog nu poate sa iti spuna cu cine ai avut contact sexual, doar daca acesta a fost neprotejat sau a avut loc in ultimele 48 de ore.

| Crackman a răspuns (pentru blackgirl1875):

Nu am zis ca cu cine
Ci doar dacă a facut-o

| blackgirl1875 a răspuns (pentru Crackman):

A mai intretinut relatii sexuale insa nu cu respectivul.

| Mopmop a răspuns:

In textul scris de tine ma bate si logica si matematica! Trecand peste asta, organizeaza cu cei doi tineri o vizita la un orfelinat si la o maternitate sa vada copii abandonati...
Explica le clar ce inseamna responsabilitatea unui cuplu gen chirie, intretinere...
Incearca sa iti apropii fata sau mai bine in cazul tau incearca sa te maturizezi.
Am vaga impresie ca tu esti fata in cauza.
In ambele cazuri urmeaza sfatul meu te rog.

| blackgirl1875 a răspuns (pentru Mopmop):

Si cu ce o sa ajute asta? Este minora, are 15 ani, nu e ca si cum s-ar marita cu el.Mi-e frica ca ar putea sa ii distruga viata.

| Mopmop a răspuns (pentru blackgirl1875):

Pai ce ti am spus asta urmareste, sa ii explici care sunt consecintele unei relatii la varsta asta. Si da, poate fi un caz penal insa nu stiu cum va reactiona fata. Din ce ai scris tu nu prea inteleg multe. Spui ca esti mama unei fete de 15 ani care locuieste cu parintii... incearca te rog sa fii mai coerenta daca vrei un raspuns coerent...
Sa inteleg ca esti matusa fetei?

| blackgirl1875 a răspuns (pentru Mopmop):

Domnule, multumesc ca incercati sa ma ajutati. Fata mea, in varsta de 15 ani are o relatie cu un major care are in prezent 20 de ani.Relatia dateaza din 24 martie 2020 pe cand ea avea inca 13 ani.Este nascuta in data de 14 mai. Fata mea locuieste cu mine in casa, cu mine si cu tatal ei, sotul meu.Invata bine, este o fata desteapta, dar nu vreau ca aceasta dragoste de copii sa ii afecteze viitorul.Ma intelegeti?

| blackgirl1875 a răspuns (pentru blackgirl1875):

Pe ce motiv as putea sa depun o plangere?

| Mopmop a răspuns (pentru blackgirl1875):

Ok. Am inteles acum. Situatia este foarte delicata...
Cat de apropiata esti TU de fata ta?
Care este nivelul de educatie sexuala care a beneficiat din partea ta? Gen consimtamant, boli, protectie etc.
Cat timp i -ai lasat sa petreaca impreuna?
Totul este legat pana la urma de cat de apropiata esti de ea si ea de tine.
Sub nici o forma sa nu ii interzici sa se vada cu el, automat va face contra.
Oricum, daca tanarul a facut ceva cu ea, avand ea varsta intre 13 si 15 ani, este pasibil de inchisoare intre 1 si 5 ani.

| blackgirl1875 a răspuns (pentru Mopmop):

Au o relatie la distanta.S au intalnit pe internet.Nu au intretinut relatii sexuale

| Mopmop a răspuns (pentru blackgirl1875):

Daca esti sigura de asta atunci e ok! E timpul sa ai discutii mai serioase cu fata ta. Incearca sa petreci cat mai mult timp posibil cu ea si sa ti-o apropii ca pe o prietrna. Uita in discutiile cu ea ca esti mama ei si ca ea este fata ta.
Si cred cu tarie ca este o idee buna daca reusesti cumva sa faceti o vizita la un orfelinat si la o maternitate.
Dupa ii explici clar ce se poate intampla daca nu este atenta si se arunca din prima si cedeaza "razboiului hormonal"...
Discuta cu ea si chestiuni legate de dragoste. Adica ce inseamna sa iubesti pe cineva...

| orailibrail a răspuns (pentru blackgirl1875):

Asta crezi tu, ca s-au intwlnit numai pe internet. Si ca nu au intretinut rel sexuala.

Mergeti la politie. Este dosar penal!

| Ushtria a răspuns (pentru blackgirl1875):

Ala are 20 de ani, normal el s-ar uita la alta apropriata ca varsta. Iar la 20 ani sa se uita la una de 15 inseamna ca e destul de inapt sa agate pe una de varsta lui.

| vasile2222 a răspuns:

Tu esti mama sau fata? Postati amandoua de pe acelasi cont? Nice happy

| blackgirl1875 a răspuns (pentru vasile2222):

Ma asteptam la un raspuns.

| vasile2222 a răspuns:

Daca mergi pe calea "legala"(din ce spui nu cred ca poate fi acuzat el de ceva) e foarte posibil sa creezi alte probleme care sa-i "afecteze viitorul".

Eu as incerca sa vorbesc mai mult cu ea, sa o inteleg, sa-i explic cum sa se protejeze, sa-i fiu cea mai buna prietena.

| orailibrail a răspuns:

Mergi la politie.
Fapta este Corupete de minori. Nu act sexual cu un minor.

| blackgirl1875 a răspuns (pentru orailibrail):

Are 15 ani.Nu se mai considera corupere de minori.