Întrebare recomandată | Pîrvan_Robert_1999 a întrebat:

Sunt minor si acum 4 zile m-am batut cu un baiat si l-am lovit cu un lemn in cap. El a stat o noapte in spital si are vreo 4 copci.
Vreau sa stiu si eu cati ani de parnaie se fac pentru tentativa de omor.
Am incercat sa ma impac cu el si cu familia lui dar nu vrea sa si retraga plangerea.
Va rog ajutati-ma.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului penal, citez:
"ART.188.Omorul
(1) Uciderea unei persoane se pedepseşte cu închisoarea de la 10 la 20 de ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(2) Tentativa se pedepseşte."
"ART.33.Pedepsirea tentativei
  (1) Tentativa se pedepseşte numai când legea prevede în mod expres aceasta.
  (2) Tentativa se sancţionează cu pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea consumată, ale cărei limite se reduc la jumătate. Când pentru infracţiunea consumată legea prevede pedeapsa detenţiunii pe viaţă, iar instanţa s-ar orienta spre aceasta, tentativa se sancţionează cu pedeapsa închisorii de la 10 la 20 de ani."
Fata de aceste prevederi pedeapsa, in caz de tentativa de omor, poate fi inchisoarea intre 5 ani si 10 ani.
In cazul infractiunii de omor impacarea nu inlatura raspunderea penala, eventual va fi luata in considerare la stabilirea cuantumului pedepsei.
Fiind minor nu vei fi pedepsit cu inchisoare, se poate lua impotriva ta o masura educativa privativa de libertate, cea mai grava fiind internarea intr-un centru de detentie, citez:
"ART.113.Limitele răspunderii penale
(1) Minorul care nu a împlinit vârsta de 14 ani nu răspunde penal.
(2) Minorul care are vârsta între 14 şi 16 ani răspunde penal numai dacă se dovedeşte că a săvârşit fapta cu discernământ.
(3) Minorul care a împlinit vârsta de 16 ani răspunde penal potrivit legii.
  ART.114.Consecinţele răspunderii penale
  (1) Faţă de minorul care, la data săvârşirii infracţiunii, avea vârsta cuprinsă între 14 şi 18 ani se ia o măsură educativă neprivativă de libertate.
(2) Faţă de minorul prevăzut în alin. (1) se poate lua o măsură educativă privativă de libertate în următoarele cazuri:
  a) dacă a mai săvârşit o infracţiune, pentru care i s-a aplicat o  măsură educativă ce a fost executată ori a cărei executare a început înainte de comiterea infracţiunii pentru care este judecat;
  b) atunci când pedeapsa prevăzută de lege pentru infracţiunea săvârşită este închisoarea de 7 ani sau mai mare ori detenţiunea pe viaţă.
  ART.115. Măsurile educative
(1) Măsurile educative sunt neprivative de libertate sau privative de libertate.
1. Măsurile educative neprivative de libertate sunt:
a) stagiul de formare civică;
b) supravegherea;
c) consemnarea la sfârşit de săptămână;
d) asistarea zilnică.
2. Măsurile educative privative de libertate sunt:
a) internarea într-un centru educativ;
b) internarea într-un centru de detenţie.
  (2) Alegerea măsurii educative care urmează să fie luată faţă de minor  se face, în condiţiile art. 114, potrivit criteriilor prevăzute în art. 74. "
De asemenea se poate sa nu fii incadrat la tentativa de omor ci la lovire sau alte violente ori la vatamare corporala, pedepsele sunt mult mai mici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Va rog ajutati-ma", asta trebuie spusa unui avocat.

| RitaDeluxxxe a răspuns:

Daca esti la prima abatere nu vei face nici puscarie nici scoala de corectie.

| MariaMagdalena1046 a răspuns:

Daca esti minor nu ai cum sa mergi la,, parnaie'' asa cum ai zis tu, dar s-ar putea sa te pedepsesca parinti iar in cel mai rau caz poti mergi la o scoala de corectie.

| DataSoft a răspuns (pentru MariaMagdalena1046):

Minor esti si la 16 ani..si pot merge la scoala de corectie. daca judecatorul zice..numai daca el are sub 16 ani nu prea are cum sa ajunga acolowinking

| StormYyyY a răspuns:

Salut Robert, in momentul in care ai facut 14 ani raspunzi singur de faptele tale, ceea ce ai facut tu intra tentativa de omor si pentru ca esti minor, daca familia lui nu isi retrage plangerea poti sta o anuminta perioada de timp intr-un centru de reeducare parca nu mai stiu cum se chema, dar nu se scapa doar cu o amenda sau chestii d-astea. Noi nu te putem ajuta, decat sa iti prezentam ceea ce se poata intampla daca savarsesti astfel de fapte.

| Moisin_Antonio_1999 a răspuns:

Daca esti minor nu are ce sa se intample daca esti la prima abatere...mai nimic poate o amenda sau sa platesti spitalizarea 'prietenului' tau.