| Luiza197 a întrebat:

Bună ziua, sunt pensionara, pensie 1643 mai am una de 500 indemnizatie handicap grav si o pensie de însoțitor de 1380 lei, am o întrebare, se poate pune poprire pe indemnizatie și cea de însoțitor? Pentru datorii la ifnuri?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate pune poprire, aceste sume nu sunt exceptate de la urmarirea silita.

| Luiza197 explică (pentru Ioandelasal):

Pai în codul civil scrie ca nu se poate.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Luiza197):

Spune-mi si mie unde scrie in Codul civil, ca eu n-am vazut.
Executarea silita si poprirea sunt reglementate de Codul de procedura civila.

| anonimuIl a răspuns (pentru Luiza197):

Pe indemnizație nu ți se pune poprire.

| anonimuIl a răspuns (pentru Luiza197):

Nici pe pensia de însoțitor.

| anonimuIl a răspuns (pentru Luiza197):

Este blocat doar contul unde intră banii ăștia.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se poate pune poprire pe pensie, ca nimeni nu-i scutut de plata taxelor ori amenzilor.
Atata pensia cat si indemnizatia de handicap intra in acelasi cont, pe acelasi nume, nu? Deci de acolo de retrag banii!

| Wr3nch a răspuns:

Pe alea nu doua nu, dar pe pensia de 1643 da.

| mi25 a răspuns:

Ioandelasal greseste. Pe indemnizatia de handicap nu se pune poprire, deoarece este sub plafonul nevoilor de trai.
Pe indemnizatia de insotitor nu se pune, deoarece aceea de fapt nu apartine persoanei: ea este pentru persoanele care o ajuta si trebuie sa le plateasca.
Din pensia de munca poate sa-ti opreasca pana la 50%, deoarece jumatate din aceasta pensie cu indemnizata de handicap depaseste pensia minima.
Dar la Romanica totul este posibil. Am avut un caz in care pensionarul mai primea 25% din pensie, deoarece avea 50% poprire la Casa de pensii, iar la banca ii mai oprea 50% din ce intra, adica jumatate din pensie.
A dat in judecata si a primit inapoi banii care i-au fost luati in plus.
Si a mai facut ceva: a cerut ca pensia sa-i fie trimisa prin posta acasa.

| mi25 a răspuns:

Am uitat sa spun: banca nu are cum sa faca disjungere intre sume daca intra in acelasi cont.
Nu ai spus unde ti se face poprirea.

| mi25 a răspuns:

Potrivit legii (art.729 C.proc.civ., alin.(7)), indemnizatiile cu destinatie speciala, stabilite potrivit legii, nu pot fi urmarite pentru niciun fel de datorii.