| VasileSucarul a întrebat:

Buna ziua TPU, ce fel de arme poti achizitiona in Romania?
Ai voie sa deti Beretta M107 sau un Anzio Mag-Fed 20mm anti material rifle?(doar exemple)
Mai exact ce calibru ai voie sa deti maxim.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti achizitiona si detine, bineinteles cu indeplinirea conditiilor si actelor prevazute de L.295/2004 (permis de portarma, autorizatie sau notificare) tot felul de arme, cu exceptia celor militare.
Citeste anexa la L.295/2004 si te lamuresti.

| RoyalJakiro a răspuns:

In Romania poti achizitiona, legal, orice tip de pistol, arma de tir, arma de vanatoare. Este interzisa detinerea/folosirea pistoalelor-mitraliera, mitraliera, pusca de asalt si a grenazilor de orice tip. O seara faina.