| Equinoxeth a întrebat:

Bună ziua, TPU. De curand am achizitionat un teren, exact langa calea ferata. Are 26 ml deschidere, iar acolo nu mai circula niciun tren de ani buni. Intrebarea mea este daca pot construi o casa ( relativ mica -50mp) pe el sau nu am voie, desi nu e utilizata?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui daca terenul este in intravilanul sau extravilanul localitatii.
Daca este in intravilan vei putea construi, daca obtii certificat de urbanism si apoi autorizatie de construire.
Daca este in extravilan nu poti construi.
Pentru a afla sigur ca poti construi adreseaza-te primariei localitatii unde este situat terenul.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Chiar si daca nu vei primi dreptul de a construi, totusi vei putea face o constructie ''provizorie'', iar daca o faci imediat sub standardul cerut pentru o constructie ''permanenta'', va fi chiar foarte buna.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Zona de siguranţă a infrastructurii feroviare publice cuprinde fâşiile de teren, în limită de 20 m în fiecare, situate de o parte şi de alta a axei căii ferate, necesare pentru amplasarea instalaţiilor de semnalizare şi de siguranţa circulaţiei şi a celorlalte instalaţii de conducere operativă a circulaţiei trenurilor, precum şi a instalaţiilor şi lucrărilor de protecţie a mediului.

Detalii: https://legeaz.net/......-feroviare

| Equinoxeth explică (pentru andreia67):

Si daca terenul are 26 ml deschidere, pot face o constructie gen 5*10 sa ramana cei 20 m liberi?